Mi a keto diéta
A ketogén vagy ketogén diéta egy olyan étkezési terv, amelyben a szénhidrátokat tartalmazó ételeket drasztikusan csökkentik. Az étrend alapja a magas zsír- és fehérjetartalmú élelmiszerek. Ez a diéta növeli a ketontestek mennyiségét a vérben: ezek a zsírraktárak lebontása során keletkeznek, és alternatív energiaforrásként szolgálnak, ha nem jut elég glükóz a szervezetbe.
Károk és előnyök
A keto diétának megvannak az előnyei és hátrányai. Ez az egyik leghatékonyabb diéta. Jótékony hatással van a szív- és érrendszerre és az emésztésre. Csökken az egészségtelen ételek iránti vágy. Az étvágy nem nagy. A testsúly elég gyorsan csökken. Ami a káros hatásokat illeti, a keto-diéta hatásait még nem vizsgálták meg teljes mértékben. Elég sok korlátozás van. Vannak olyan kiegészítők, amelyek segítenek a szervezetnek ketózisba kerülni, az egyik legjobbnak a Keto Black tartják - egy természetes fogyókúrás kiegészítő, amely növényi kivonatokon alapul. Mielőtt azonban áttérne erre a táplálkozási formára, konzultáljon szakemberrel.
A ketózis táplálkozásnak sok támogatója van. Ez az előnyök hosszú listájának köszönhető:
- az ember gyorsan fogy. Teljes adagmérettel a vékonyabbak kétszer olyan gyorsan fogynak. Ezt orvosi szakértők és táplálkozási szakértők is bizonyították. A súlyfelesleg leadása során az ember nem veszít izomtömeget, ami a hagyományos diéták során általában elvész. Lehetőség van arra, hogy a keto diéta során felesleges zsírt veszítsenek azok, akik nem mozognak. Különös figyelmet kell azonban fordítani a napi étrend kiválasztására;
- a teljesség érzése mindig jelen van. A fogyókúra során használt összes élelmiszer magas kalóriatartalmú és tápláló. Emiatt a karcsúbb embernek gyakorlatilag nincs bénító éhségérzete, és nem tör ki a tiltott termékekből;
- a cukorbetegség megelőzése. A magas zsírtartalmú ételek étrendbe való beiktatása csökkenti a szervezet cukorszintjét. Ez minimálisra csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét;
- a vérnyomás és a koleszterinszint normalizálása. A ketogén rendszerrel történő fogyás során csökken a magas vérnyomás kialakulásának valószínűsége. Ez stabilizálja a vérnyomást és csökkenti a koleszterin százalékos arányát a vérben;
- az agyi aktivitás normalizálódik. A táplálkozási szakemberek azt állítják, hogy a ketonok, amelyek a fogyás során energiaforrásként szolgálnak, serkentik az agyműködést, javítják a memóriát és fokozzák a szellemi aktivitást.
Az előnyök lenyűgöző sora ellenére a fogyókúrás rendszernek megvannak a maga hátrányai. Nem ritka, hogy a fogyókúrázóknál előfordul a keto-influenza nevű állapot, amely kellemetlen mellékhatásokkal jár:
- puffadás;
- székrekedés;
- gyomorégés;
- fejfájás;
- hányinger és hányás;
- apátia és állandó fáradtság;
- tachycardia;
- görcsök az alsó végtagokban.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy ilyen tünetek gyakorlatilag bármilyen fogyókúra esetén előfordulhatnak, ha a személy kezdeti súlya kritikus. Nehéz megszabadulni a nagy mennyiségű zsírtól anélkül, hogy ez a folyamat ne érintené a testet és annak belső szerveit.
Keto diéta és intervallumos böjtölés
A keto diéta és az intervallumos böjt kombinációja nagyon népszerű a fogyókúrázók körében. A cél az inzulinszint-emelkedések csökkentése. Egyébként mindenféle ételre reagál. Különösen a szénhidrátokra. A kutatások azt mutatják, hogy a magas és ismétlődő inzulinszintek elhízáshoz, cukorbetegséghez vezethetnek. Ebben az értelemben a napi étkezések számának csökkentése (négyre) és az "éhségablak" - az utolsó étkezés és az első étkezés közötti időszak - pozitív és hatékony eredményekkel jár.
Heti menü
Az étrendbe beilleszthető termékek listája: gomba, diófélék, avokádó, magas zsírtartalmú tejtermékek (kefir, tej, tejszín, sajt), tenger gyümölcsei, szalonna. Zsíros húsok, olajok (vaj, növényi olaj, kókuszolaj, olívaolaj). Zöldségekből - különböző káposztafélék, paprika, cukkini. A legfontosabb, hogy tartsa be a kalóriakeretet. A keto diéta során naponta legfeljebb 20 gramm szénhidrátot fogyaszthatsz. Ami a gabonaféléket illeti - minimalizáljuk őket, amennyire csak lehetséges. Bogyós gyümölcsöket is tartalmazhat. Természetesen azok számára, akik nem tudnak zöldség és gyümölcs nélkül élni, nem lesz könnyű betartani egy ilyen tervet. A ketogén diétát a "húsevők" könnyebben tolerálják. Napi két-három étkezés elegendő.
Az eredmények
Az eredmények közvetlenül függnek a napi kalóriamennyiségtől. Ezt a diétát az emberek könnyebben tolerálhatják, például napi 1100 kalóriát, mint más típusú diétákat. A szakember szerint egy hónap alatt két-hat kilogrammot lehet leadni: minden az egyéntől függ. Ha valaki 140 kilogrammot nyom, 10-12 kilogrammot fogyhat.
Ellenjavallatok
A keto diéta ellenjavallt gyomor-bélrendszeri rendellenességekben, endokrin rendszerben, cukorbetegségben, köszvényben és egyéb anyagcserezavarokban szenvedő embereknél. Nagyon óvatos a szoptatós anyák és terhes nők esetében: egyes tanulmányok szerint van pozitív hatása, míg mások cáfolják. Amíg nincs egyértelmű bizonyíték, jobb, ha lemondunk erről a táplálkozási formáról.
Orvosi visszajelzés
Szakmai tapasztalataim alapján megállapítom, hogy a keto-diéta csak 30 százalékban alkalmas. A többiek egyszerűen nem bírják elviselni. A probléma többnyire inkább pszichológiai jellegű: az emberek nem tudnak alkalmazkodni. Létezik egy "keto influenza" néven ismert fogalom is. A vírusos betegséghez hasonló érzések jelennek meg: gyengeség, letargia, álmosság. Ez általában két-három napig tart. Ha a tünetek hosszú ideig fennállnak, jobb, ha felhagy az ilyen étrenddel.
A keto diéta egy divat, amelynek semmi köze az egészséghez és az orvostudományhoz. Messze a legbiztonságosabb és legegészségesebb étrend az úgynevezett mediterrán étrend, ahol a hal a fő fehérjeforrás.
Mi a fogyás titka?
Mint fentebb említettük, a ketogén diéta során a fogyás titka a magas zsírtartalmú termékek aktív fogyasztása, valamint a fehérjék és zsírok százalékos arányának csökkentése az étrendben. A következő változások következnek be ennek a diétának az eredményeként:
- az étvágy csökken;
- gyorsabb telítettségérzet;
- a súlyfelesleg gyorsított ütemben fogy;
- a gyomor-bélrendszer normalizálódik.
Mindezek a változások azonban nem történnek azonnal. Ahhoz, hogy fogyni tudj a ketózis diétán, ketózisos állapotba kell kerülnöd. A folyamat kezdetét a gyakori vizelés, a szájszárazság és az éles étvágytalanság jelzi. Csak a ketózis aktiválódása után kezd el az ember plusz kilókat leadni. A kívánt eredmények elérése érdekében a napi étrend GI-arányának 20%/70%/10%-osnak kell lennie.
Az étrend alapelvei és szabályai
A ketózisdiéta során történő fogyáshoz be kell tartania az orvosok által meghatározott szabályokat:
- A zsírok legyenek a fő energiaforrás. A ketózis folyamatának aktiválásához be kell tartania a pontos FGD arányt;
- A napi szénhidrátbevitel nem haladhatja meg a napi 100 g-ot; A fehérje mennyiségét a saját testsúlya alapján kell kiszámítani. Kilogrammonként körülbelül 2 g fehérjének kell lennie;
- a fogyókúrázóknak sokat kell inniuk. Igyon naponta 2-4 liter vizet, hogy felgyorsítsa az anyagcserét és az anyagcsere-folyamatokat;
- a ketogén diétával történő fogyás kizárja az étkezések közötti nassolást. A fogyókúrázóknak világos étkezési mintával kell rendelkezniük;
- a ketogén diéta során a fogyás során megengedett a mérsékelt testmozgás. A gyakorlatokat hetente 1-3 alkalommal lehet otthon végezni. Az intenzív testmozgás kerülendő, mivel fáradtságot és gyengeséget okozhat.
A fogyás érdekében tanulmányoznia kell a ketózisos fogyókúra tiltott és engedélyezett ételek listáját is. A diéta nem tartalmazhat semmilyen elemet a tiltólistáról, különben a ketózis folyamata nem indul be, és a súly megáll.